
Ura yritysfuusioiden keskellä
Leena Morander on aloittanut myyntipäällikkönä International Flavors and Fragrances (IFF) -yrityksessä helmikuun alussa. Ennen yrityskauppaa hän toimi DuPont Nutrion & Biosciencesilla. Hän myy raaka-aineita ja lisäaineita elintarviketeollisuudelle Pohjoismaissa, joka katsotaan kotimarkkinaksi.
– Toimin yhteistyössä tuoteasiantuntijoiden ja asiakkaiden kanssa kehittäessämme uusia tuote- ja teknologiaratkaisuja. Suomessa toimiva yritys on edelleenkin Danisco Sweeteners, joka on työnantajani käytännössä. Se myös valmistaa Kotkassa ksylitolia ja fruktoosia. Olemme ensimmäinen ksylitolin kotimainen valmistaja, Morander taustoittaa.
DuPont Nutrition & Biosciences ja IFF päättivät loppuvuodesta 2019 yritysten yhdistämisestä, ja se toteutui 1.2.2021. Uuden yrityksen nimi on IFF. Siinä on neljä divisioonaa: Nourish, Scent, Health & Biosciences ja Pharma Solutions. Nourish on täysin uusi divisioona IFF:ssä, joka aiemmin oli Taste, Food & Beverage. DuPont ja IFF ovat molemmat amerikkalaisia yrityksiä, jotka perustettiin 1800-luvun lopulla.
Morander opiskeli ravitsemustiedettä Helsingin yliopistossa, josta valmistui 1984. Hän on aiemmin työskennellyt Pauligilla tuotekehityspäällikkönä, laatuvastaavana ja tuotantopäällikkönä sekä myynyt teollisuudelle mausteita ja lisäaineita.
– Minulla on kokemusta myös viranomaistyöstä tarkastajana entisessä Valtion maitovalmisteiden tarkastuslaitoksessa, joka sulautui Eläinlääkintä- ja elintarvikelaitos EELAan, nykyiseen Ruokavirastoon. Lisäksi olen toiminut ravitsemuksen asiantuntijana Nutrinet Oy:ssä, joka on yksityinen ravitsemuksen asiantuntijayritys. Daniscolla olen ollut vuodesta 2012 ja viihdyn työssäni erinomaisesti, kiitos kiinnostavien tuotteiden, mukavien asiakkaiden ja työkavereiden.

Muita alkuvuoden nimityksiä
- Cristina Andersson on aloittanut työ- ja elinkeinoministeriössä tehtävässä Evaluator European Digital Innovation Hubs ohjelmassa Digital Europe
- Riitta Salenius-Mela on aloittanut Kekkilä-BNB:n johtajana vastuualueenaan Marketin and Portfolio management
- Piia Hakala on siirtynyt tehtävään Product Development Manager, Poultry and Meals HKScan Finland Oy:n sisällä.
- Elina Kytö on aloittanut tuotepäällikkönä Gold&Green Foodsilla.
- Päivi Mäntymäki on aloittanut kehittämisasiantuntija Etelä-Pohjanmaan liitossa.
- Arja Laitila on aloittanut tutkimus- ja kehityspäällikkönä ja Leena Morander myyntipäällikkönä yrityksessä International Flavors & Fragrances.
- Heidi Päivikkö aloitti tuotepäällikkönä Heinon Tukussa.
- Raul Hartman aloitti Valion pakkauskehityspäällikkönä ja Christina Maksimow tuotekehittäjänä.
- Tiia Mörsky Kudos Blends Ltd:n tuoteasiantuntijana.
- Harri Harjula siirtyi SOK:n konseptipäälliköksi kehityspäällikön tehtävästä.
- Annemai Soovre siirtyi Fazer Makeisille tehtävään Senior manager, Quality & Food Safety.
- Eliisa Laurikainen on aloittanut UPM Raflatacin Business Development Managerina.
- Maria Suomela on aloittanut Lahden kaupungin Our Planet -palveluissa tehtävässä Sustainable Future Maker.
- Tero Peltomäen on nimitetty Cimcorp-konsernin toimitusjohtajaksi 1.2.2021 alkaen.
- Ruotsalaisen kahviyhtiö Löfbergsin uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Anders Fredriksson.
- KTM Mikael Brunberg on valittu CHEPin Suomen maajohtajaksi 11.1.2021 alkaen.
- MMM Christell Åström aloittaa Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry:n (MKNK) toiminnanjohtajana 15.2.2021.
- Kari Lappalainen on aloittanut Pyynikin Brewing Companyn toimitusjohtajana.
- Ben Amar on aloittanut Lidl Suomen henkilöstöjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä 18.1.2021.
- Niina Puronurmi on aloittanut Keliakialiiton toiminnanjohtajana 25.1.2021.
- Hannu Krook on aloittanut S-ryhmän pääjohtajana 1.1.2021.
Suosittelemme artikkelia

Onnistumisen kokemuksia jaostoon ja hallitukseen

Akatemiapalkinnot uusien proteiinilähteiden etsijälle ja ihmismaantieteen tutkijalle

Parempi tehty kuin täydellinen

Oppijat ja osaajat ovat samaa väkeä

Luxemburg on portti Euroopan ruokamarkkinoille
