TiedotteetFazer

Fazerin ylijäämäruisleipää panimotuotannon raaka-aineeksi

Fazer on sitoutunut ruokahävikin vähentämiseen, sillä se on yksi tärkeimmistä keinoista minimoida ruuantuotannon negatiivisia ympäristövaikutuksia. Viimeisin hävikinvähentämishanke on Fazer Leipomoiden ja Teerenpeli Panimo & Tislaamon yhteistyönä syntynyt Brewed with Fazer Rescued Bread -konsepti, jossa ylijäämäruisleipää hyödynnetään oluenvalmistuksen raaka-aineena. Fazerin tavoitteena on vähentää ruokahävikkiä 50 % vuoteen 2030 mennessä. Vuoden 2024 loppuun mennessä yhtiö oli onnistunut saavuttamaan 13 % vähennyksen vuoden 2020 lähtötasoon verrattuna.

Uusi Brewed with Fazer Rescued Bread -konsepti on yksi Fazerin aloitteista ruokahävikin vähentämiseksi. Alipainoiset tai muuten myyntiin kelpaamattomat ruisleivät kierrätetään panimoille myytäväksi oluentuotannon ainesosaksi. Raaka-aine on kehitetty yhteistyössä Teerenpeli Panimo & Tislaamon kanssa, ja yritys on ensimmäinen kumppani, joka käyttää Fazerin raaka-ainetta oluessaan maltaan osittaisena korvaajana. 

“Tämä uusi konsepti on erinomainen esimerkki siitä, miten ruokahävikkiä voidaan vähentää luoden samalla uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja kasvua”, sanoo Fazer Leipomot Suomen tuotekehitys- ja innovaatiojohtaja Juhani Sibakov.

”Brewed with Fazer Rescued Bread ei ole ainoastaan uusi tuote vaan loistava esimerkki siitä, miten Fazer voi edistää kiertotaloutta ja tarjota kuluttajille vastuullisempia vaihtoehtoja”, Sibakov jatkaa.

Fazer Ventures -ohjelmassa syntynyt innovaatio

Fazer Ventures on Fazerin sisäinen start-up-ohjelma, jonka tarkoituksena on edistää läpimurtoinnovaatioita ja uusia työskentelytapoja. Ohjelman tavoitteena on tunnistaa ja kehittää Fazerille uusia liikeideoita ja -mahdollisuuksia sekä tarjota resursseja ja tukea näiden ideoiden kasvuun ja menestykseen. Brewed with Fazer Rescued Bread -konsepti kaupallistettiin osana Fazer Ventures -ohjelmaa.

“Omistautuneen monialaisen projektitiimimme työtä ohjaa pyrkimys vastuullisten makuelämysten luomiseen. Tässä projektissa tutkimme erilaisia tuotantoteknologioita, kaupallistamismahdollisuuksia sekä tapoja saada niin panimot kuin oluen ystävätkin innostumaan ylijäämäleivän käytöstä panimoprosessissa. Lähes 1,5 vuotta kestänyt hanke haastoi meitä ja kannusti tiimiämme innovoimaan ja tekemään yhteistyötä uusilla, ketterillä tavoilla. Lopputuloksena on korkealaatuinen tuote, josta olemme erittäin ylpeitä – uutta raaka-ainetta voidaan käyttää panimossa aivan kuten mallasta”, sanoo Katariina Rommi, Senior Manager, Fazer Lab.

Ensimmäinen Fazerin uutta raaka-ainetta sisältävä tuote on Teerenpeli Vaalea Ruis -olut, joka on ollut myynnissä vähittäiskaupoissa 13.3.2025 lähtien. Olut tulee myöhemmin keväällä saataville myös Fazer Café -kahviloissa Helsingin Kluuvikatu 3:ssa ja Stockmann-tavaratalon 8. kerroksessa sekä Fazer Experience -vierailukeskuksessa.