Kumppanisisältö: Elintarviketieteiden Seura

Ruokajärjestelmäasiantuntija löytää printtilehdestä informaatiota ja ihmisiä
Projektipäällikkö ja projektisuunnittelija Isa Stucki luo Kehittyvä Elintarvike –lehden avulla uusia verkostoja.
Isa Stucki kuuli Kehittyvä Elintarvike –lehdestä ensimmäistä kertaa lehtorinsa Sari Ollilan vinkistä. Myöhemmin julkaisu löytyi omasta kodista. Hänen kämppäkaverinsa oli lehden tilaaja, ja hän luki sitä miettien, miksei itse ollut aiemmin tilannut niin hyvää lehteä.
– Liityin Elintarviketieteiden Seuraan vuonna 2020 ja olen siitä lähtien ollut onnellinen Kehittyvä Elintarvike –lehden tilaaja, Stucki hymyilee.
Kiinnostavinta sisältöä ovat hänen mielestään omaa alaa koskettavat artikkelit. Se tosin on laaja käsite, sillä parhaillaan Stucki työskentelee kahdessa eri työpaikassa. Helsingin yliopistossa Viikki Food Design Factoryllä työtehtävät liittyvät kestäviin ruokajärjestelmiin kaupunkiympäristöissä ja tuotekehityskurssiin, Business Vantaalla ruokavientiin. Yliopistolla hän opettaa myös tulevaisuuden elintarvikeammattilaisia kehittämään kestävämpiä ruokaratkaisuja EIT Food Solutions –innovaatiokurssilla.
– Luen lehteä yleensä pikkuhiljaa. Etenen otsikoiden mukaan ja luen mielenkiintoisimmat ensin. Omaa työtä koskettavat artikkelit ovat monesti sellaisia, joista olen kuullut jo vähän ja innostun saadessani lisätietoa. Joskus asia on yllättäen ihan uusi ja opin uutta. Tulee vau-elämys, Stucki kertoo.
Mieluiten hän lukee paperilehden. Paljon päätetyöskentelyä tekevälle rautaiselle projektiammattilaiselle fyysinen lukukokemus on luksusta, tauko tietokoneista.
Sen lisäksi, että ammattilehti tarjoaa tietoa ja uuden oppimista, Stuckille se on merkinnyt konkreettisesti myös uusia ihmisiä.
– Järjestän paljon esimerkiksi tapahtumia ja luentoja. Pohtiessani, miten voisin tuoda ihmisiä yhteen, olen lukenut Kehittyvä Elintarvike -lehdestä jostakusta kiinnostavan osa-alueen parissa työskentelevästä ja ottanut häneen yhteyttä, hän sanoo.
Mikäs sen parempaa. Suomessa elintarvikealan piirit ovat pienet, ja verkostoitumista ja yhteistyötä tarvitaan tuloksien saavuttamiseksi.
Stucki on vinkannut Helsingin yliopiston maa- ja metsätieteellisen tiedekunnan opiskelija-agenttien Telegram-kanavalla, että elintarvikealan opiskelijoiden kannattaa ottaa lehti haltuun. Omia EIT-kurssin opiskelijoitaan hän kannustaa kurkistamaan kansien väliin ja innostumaan julkaisun olemassaolosta ja kattavuudesta.
– Lehti on hyvä tapa tietää, missä tapahtuu mitäkin. Printtilehti on ihanan jämpti kokonaisuus, jossa ei ole mitään turhaa. Ilmestymistahti on kiva ja pitää mielenkiintoa uuteen yllä. Saatan usein ottaa Kehittyvä Elintarvike -lehden aamupalapöytään ja aloittaa aamuni sillä, hän lisää.
Suosittelemme artikkelia

Vilja-alan jaoston puheenjohtaja oivalsi viljan vetovoiman

Talous- ja markkinajaoston puheenjohtaja tavoittelee monialaisesti kiinnostavaa jaostoa

Ruokamessuilla jaetaan uusi Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto

Lihavuuteen ei ole vain yhtä lääkettä

Kuluttaja haluaa tietoa liha- ja maitotuotteistaan helpossa muodossa
