
Fresh Servant investoi Pedersöressä ja Lapualla
Fresh Servant vahvistaa kasvunsa edellytyksiä investoimalla määrätietoisesti sekä ihmisiin että teknologiaan. Yhtiö on kevään 2026 aikana kehittänyt organisaatiotaan selkeyttämällä vastuualueita ja vahvistamalla johtamista uusilla avainhenkilöillä. Myös tuotantoon rekrytoidaan lisää tekijöitä.
Tuotannon kyvykkyyttä on vahvistettu Pedersören ja Lapuan tehtailla vastaamaan kysynnän kasvuun ja tukemaan tuoreen valmisruoan kehitystä. Yhtiö on investoinut viime vuosina lähes 100 miljoonaa euroa tuotantoon ja teknologiaan.
Kevään 2026 aikana Fresh Servant investoi Pedersören ja Lapuan tehtaiden teknologiaan ja uusiin tuotantoratkaisuihin lähes kaksi miljoonaa euroa. Kypsien komponenttien valmistus on jatkossa keskitetty Lapualta Pedersören Edsevön tehtaalle, johon on investoitu uudet tilat ja modernisoitu laitekanta automaation lisäämiseksi.
Uudet ratkaisut, kuten jatkuvatoiminen keittolinja, vahvistavat tuotantokapasiteettia, sujuvoittavat prosesseja ja parantavat toimitusvarmuutta. Lapualla vapautuneet tilat käytetään Fresh Hetki -valmisleipien valmistuksen kapasiteetin nostoon.
– Uudet tilaratkaisut ovat tärkeitä, sillä Lapuan tehtaalla tuotettavien valmisleipien menekki on tuplaantunut viimeisen vuoden aikana, ja tuotannon on pystyttävä kasvamaan kysynnän mukana. Kypsien komponenttien valmistuksen keskittäminen Pedersören tehtaaseen tukee tavoitettamme kasvattaa tuoreen valmisruoan tuotantoa. Valmistamme komponentteja muun muassa ultratuoreisiin mikroaterioihin, ja kapasiteetin kasvu mahdollistaa myös uusien tuoteratkaisujen kehittämisen, kertoo toimitusjohtaja Sami Haapasalmi.
– Meneillään oleva Lapuan tehtaan investointi on ensimmäinen vaihe olemassa olevista investointisuunnitelmista. Lapuan leipä- ja välipalatehdas työllistää jo tällä hetkellä noin 100 henkilöä ja rekrytoimme parhaillaan lisää henkilöstöä. Palkkaamme lähiviikkoina 25 uutta tekijää, jotta pystymme vastaamaan erityisesti valmisleipien kasvaneeseen kysyntään, kertoo Lapuan ja Seinäjoen yksiköiden päällikkö Marjo Pahankala.
– Kasvu vaatii meiltä tuotantoratkaisujen osalta jatkuvaa kehittämistä. Molemmat projektit ovat hyviä esimerkkejä siitä, miten rakennamme valmiuksia vastata kasvavaan kysyntään. Projekti alkoi marraskuussa ja nyt kypsien komponenttien valmistus Pedersöressä on jo käynnissä. Lapuan tehtaan muutostyöt on tavoitteena saada valmiiksi toukokuun loppuun mennessä, tiivistää projektipäällikkö Sanna Mikkola.
Fresh Servant panostaa innovatiivisuuteen ja investoi määrätietoisesti teknologiaan, jotta se voi vastata trendien muutoksiin ja markkinan kasvuun entistä nopeammin. Tavoitteena on vahvistaa asemaa tuoreen valmisruoan edelläkävijänä ja vastata kysyntään ratkaisuilla, joissa korostuvat tuoreus, helppous ja hyvinvointi.
Yhtiön kilpailukyky rakentuu ihmisistä, osaamisesta ja kulttuurista, jossa tekeminen on selkeää ja kehittäminen jatkuvaa. Kasvun tueksi organisaatiota on vahvistettu uusilla avainhenkilöillä ja vastuualueita on selkeytetty.
Suosittelemme artikkelia

Uusi digihanke vauhdittamaan suomalaisen elintarvikeviennin kasvua

Paulig investoi 12 miljoonaa euroa Tex Mex -tuotantoon Espanjassa

Bernerin uudistavan viljelyn ohjelma

Valio investoi 70 miljoonaa euroa Seinäjoen tehtaaseen

Arla investoi Sipoossa

Kommentit