
Finnwatch: Kahvin vastuullisuusvalvonnassa lipsutaan
Finnwatchin tänään julkaistu selvitys kertoo, että Paulig ja Löfbergs ovat höllentäneet kahvinsa vastuullisuusvalvonnan riippumattomuutta. Lidlin Suomen markkinoille tuoman parin euron halpakahvin vastuullisuusvalvonta taas vaikuttaa olemattomalta.
– Näyttää siltä, että kahvin kohonnut maailmanmarkkinahinta ja kaupan hintakilpailu näkyy lipsumisena vastuullisuusvalvonnassa. Tämä on huolestuttavaa, sillä lapsityövoima, elämiseen riittämättömät korvaukset ja ympäristöongelmat ovat edelleen kahvintuotannossa yleisiä ongelmia, sanoo Finnwatchin tutkija Anu Kultalahti.
Finnwatch kävi läpi kahvimarkkinoiden suurten toimijoiden vastuullisuuslinjaukset. Erityistapauksena tarkasteltiin Lidlin Suomeen tuomaa, runsaasti mediahuomiota saanutta Emilia Classic -kahvia. Kyseinen kahvi on ollut otsikoissa poikkeuksellisen halvan hintansa vuoksi.
– Emilia Classic -kahvin alkuperästä tai konkreettisesta vastuullisuusvalvonnasta ei saatu mitään tietoa Lidlistä eikä kahvin saksalaiselta valmistajalta Melittalta. Edes kahvin alkuperää maatasolla ei suostuttu kertomaan. Kehotamme kuluttajia jättämään tällaiset tuotteet kauppaan ja palaamaan asiaan, kun tiedot on saatu, Kultalahti toteaa.
Finnwatch varoittaa kuluttajia myös kahvimarkkinoiden uusimmasta villityksestä eli niin sanotusta vastuullisuusverifioinnista, jota käytetään entistä enemmän varsinaisen sertifioinnin rinnalla. Verifioinnissa toimija, joka voi olla esimerkiksi toimittaja tai tuottajaosuuskunta, valvoo osin itse itseään.
Erityisesti Paulig on kasvattanut verifioidun kahvin osuutta kahviostoistaan. Vielä vuonna 2018 noin 80 prosenttia Pauligin hankkimasta raakakahvista oli kolmannen osapuolen vastuullisuussertifioitua. Nyt vastuullisuussertifioitua on enää vain noin puolet kahviostoista.
Löfbergs taas on muuttanut vastuulllisuustavoitettaan. Aiemmin Löfbergsin tavoitteena on ollut, että vuoteen 2020 mennessä 100 prosenttia sen hankkimasta kahvista olisi sertifioitua. Löfbergsin päivitetty tavoite on 100 prosenttia vastuulliseksi verifioitua kahvia. Yritys ei kertonut Finnwatchille, miten lähellä tavoitteen saavuttamista se on. Yritys ostaa edelleen myös kokonaan vastuullisuusvalvonnan ulkopuolella olevaa kahvia.
Finnwatch ei pidä verifiointia uskottavana tapana vastuullisuuden valvontaan. Finnwatch katsoo, että sekä kriteerien asettamisen että auditointien ja vaatimusten mukaisuuden toteamisen tulee olla riippumattoman kolmannen osapuolen toteuttamaa.
– Kuluttajan tulee myös voida tietää, täyttääkö kahvi tietyt vastuullisuuskriteerit vai ei. Ilman tuotesertifiointia tämä ei ole mahdollista, Kultalahti muistuttaa.
Kesko ja S-ryhmä ovat pitäneet kiinni omista vastuullisuuslinjauksistaan. Niiden omien merkkien kahvit ovat olleet jo vuosia 100-prosenttisesti vastuullisuussertifioituja. S-ryhmä tosin hyväksyy ravintoloissaan myös verifioidun kahvin.
Paahtimoista Meira on saavuttanut 100 prosentin sertifiointiasteen vuonna 2023. Arvid Nordquistin raakakahvihankinnoista 100 prosenttia on ollut vastuullisuussertifioitua jo vuodesta 2014 lähtien. Arvid Nordquist erottuu joukosta myös siksi, että sen kahvista yli 10 prosenttia on Reilu kauppa -sertifioitua. Finnwatch pitää Reilua kauppaa kunnianhimoisimpana sertifiointijärjestelmänä.
Samaan aikaan kun vastuullisuusvalvonnan perustasossa lipsutaan, myös lainsäätäjä on lähtenyt höllentämään jo sovittua vastuullisuussääntelyä. Euroopan unionissa yritysvastuudirektiivi vesitettiin kuluvan vuoden joulukuussa ja kahviakin koskevan metsäkatoasetuksen voimaan astumista on lykätty jo kahteen kertaan.
– Valitettavasti päättäjät siirtävät taas vastuuta kansalaisille, ja siksi kuluttajien on aika ryhdistäytyä kahvihyllyillä. Vastuullisuussertifioimattomia tuotteita ei tule valita lainkaan ostoskoriin, Kultalahti sanoo.
Vaikka lainsäätäjä on vesittänyt vastuullisuussääntelyä, kuluttajamerkintöihin kiinnitetään jatkossa enemmän huomiota. Parhaillaan uudistettava kuluttajalainsäädäntö esimerkiksi kieltää tulevaisuudessa tuotteista kestävyysmerkinnät, jotka eivät perustu kolmannen osapuolen sertifiointiin.
Suosittelemme artikkelia

Paulig on suomalaisten mielestä vastuullisin juomabrändi jo kuudetta vuotta peräkkäin

Finnwatch vertaili pikaruokaketjujen ilmastotyötä: Kotipizza vahvin

Finnwatch: ISS Palvelut vahvin lounasravintoloiden ilmastovertailussa

Kahvin todellinen hinta: Uusi raportti kahvinjuonnin vaikutuksista ihmisiin ja ympäristöön

Kulta Katriina Luomu -kahvien hiilijalanjälki on selvitetty – päästöjen vähennystarve suurin viljelyssä, kuljetuksissa sekä kuluttajien kahvinkeitossa
