
Panimojuomien myynti laski lähes 5 prosenttia
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten kotimaanmyynti laski 10,4 miljoonaa litraa eli 4,6 prosenttia heinä-syyskuussa 2023. Olutta, siideriä, long drink -juomia, kivennäisvesiä ja virvoitusjuomia myytiin yhteensä 213,7 miljoonaa litraa. Kaikkien alkoholipitoisten juomien myynti laski yhteenlaskettuna 2,4 prosenttia ja alkoholittomien juomien myynti laski 6,8 prosenttia.
Oluen myynti on ollut laskussa jo vuosia ja sama suunta jatkuu edelleen. Suomessa on EU:n korkein olutvero, eikä kärkisija vaihdu, vaikka olutveroa hieman lasketaan ensi vuoden alusta. Suomen ja Viron välinen ero oluen verotuksessa ei kavennu merkittävästi, koska Suomen veronalennus on hyvin pieni ja vastaavasti Virossa oluen veroa nostetaan vain maltillisesti. Suomen olutvero on muutosten jälkeenkin lähes 3 kertaa suurempi kuin Virossa.
Alkoholijuomien matkustajatuonnista suurin osa on olutta litroina tarkasteltuna. Samoin ulkomaisista verkkokaupoista tilataan alkoholijuomista eniten olutta. Hintaeroa Suomen ja Viron välillä yhdessä 24 tölkin olutpakkauksessa 5,2-tilavuusprosenttista olutta voi olla yli 22 euroa*.
Suomessa olutta on perinteisesti verotettu kovemmin kuin viiniä, vaikka kotimainen olut kasvaa suomalaisesta pellosta ja oluella on merkittävä työllistävä vaikutus koko arvoketjussa pellolta pulloon. Muualla Euroopassa oman maan tuotantoa ja työllisyyttä on tuettu alhaisella verotasolla. Lähes kaikissa EU:n viinimaissa viinien valmistevero on nolla euroa.
”Suomi on olutmaa, mutta me olemme tukeneet vuosikymmenien ajan ulkomaisia viinintuottajia oman panimoteollisuuden sijaan verottamalla olutta kovemmin kuin viiniä. On hienoa, että nyt meillä on hallitus, joka ymmärtää kotimaisen tuotannon ja työpaikkojen merkitystä ja viimein oluen ja viinien välistä veroeroa tasataan. Suomen alkoholiverot ovat kaiken kaikkiaan niin korkealla tasolla, että alkoholijuomien matkustajatuonnin hillitsemiseksi mitään alkoholiveroja ei tulisi nostaa”, sanoo Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Tuula Loikkanen.
Panimoala korostaa, että verotuksen tulisi olla tasapuolista eri juomaryhmien välillä siten, että kaikilla saman vahvuisilla alkoholijuomilla olisi sama vero. Nyt eri juomaryhmät ovat epätasa-arvoisia toisiinsa nähden.
KOTIMAANMYYNTI 1.7.-30.9.2023
Juoma | 2023 | 2022 | Muutos | Muutos |
milj. l. | milj. l. | milj.l. | % | |
Olut | 83,2 | 86,6 | -3,3 | -3,8 |
Siideri | 4,6 | 6,0 | -1,3 | -22,1 |
Long drinkit* | 17,9 | 15,9 | 2,1 | 13,0 |
Virvoitusjuomat | 78,0 | 81,5 | -3,5 | -4,3 |
Kivennäisvedet | 29,9 | 34,3 | -4,3 | -12,6 |
Kokonaismyynti | 213,7 | 224,1 | -10,4 | -4,6 |
*Sisältää lonkeron ja miedot alkoholijuomasekoitukset |
Lähde: Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritykset (Hartwall, MBH Breweries, Momentin Group, Olvi, Red Bull ja Sinebrychoff). Tilasto ei sisällä Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton ulkopuolisten toimijoiden myyntilukuja eikä panimotuotteiden tilastoimatonta yksityistuontia. Tilasto sisältää kaikki Panimoliiton jäsenyritysten tuotemerkit ja mahdolliset kaupalle tehdyt merkit.
*Oluiden hinnat haettu 12.10.2023 verkkosivuilta viinarannasta.ee ja k-ruoka.fi. Vertailussa käytetty tuote on Lapin Kulta 5,2 %, 0,33 l, 24-pack.
Suosittelemme artikkelia

Myynti päätyi plussalle − arvonlisäveron korotus kiristää panimojuomien verotusta

Foodoran Suuri suomalainen ruokabarometri paljastaa: Puolue-erot näkyvät kiistatta myös ruokatottumuksissa

Alkoholijuomien myynti laski yli 3 prosenttia

Päivittäistavarakaupan myynnin määrä laski lokakuussa 8 prosenttia

Päivittäistavaroiden vähittäismyynti kasvoi syyskuussa 8,0 prosenttia edellisvuodesta
