
Kohti parempaa verensokeritasapainoa -webinaari
Yleistyvän lihavuuden myötä myös tyypin 2 diabetes ja esidiabetes, ovat lisääntyneet. Uusia, monipuolisia, kestäviä ja laajasti hyödynnettävissä olevia ratkaisuja tarvitaan. Ruokavaliolla on keskeinen merkitys tyypin 2 diabeteksen ehkäisyssä ja hoidossa, mikä tuo elintarvikealalle merkittäviä mahdollisuuksia väestön terveyden edistämiseen.
Elintarvikealan talous- ja markkinajaoston sekä Itä- ja Pohjois-Suomen jaoston järjestämässä webinaarissa tarkastellaan aihetta monialaisen yhteistyön näkökulmasta. Puhujina kuullaan asiantuntijoita ravitsemus- ja elintarviketieteiden aloilta niin yliopisto- kuin yritysmaailmasta.
Tilaisuus tarjoaa ajankohtaisen katsauksen tutkimustietoon sekä käytännön esimerkkejä siitä, miten ruokavalinnoilla ja tuoteinnovaatioilla voidaan vastata tähän merkittävään kansanterveydelliseen haasteeseen.
Webinaari sopii ravitsemus- ja terveysalan asiantuntijoille, joukkoruokailun ammattilaisille, tutkijoille ja opiskelijoille sekä kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Tervetuloa mukaan kuulemaan, oppimaan ja keskustelemaan ajankohtaisesta aiheesta!
Aika: ke 30.9. klo 14–16
Paikka: Teams
14.00–14.10 Avaussanat ja johdanto aiheeseen puheenjohtaja Sanna Uusitalo, Elintarviketieteiden Seuran elintarvikealan talous- ja markkinajaosto (ETMJ)
14.10–14.40 Ravintokuidun vaikutukset glukagonin kaltaisen peptidi 1:n eritykseen terveillä, esidiabeettisilla ja tyypin 2 diabetesta sairastavilla aikuisilla TtK, ravitsemustieteen opiskelija Anna Pulkkinen, Itä-Suomen yliopisto
14.40–15.05 Fermentoidun härkäpavun hyödyt operatiivinen johtaja Markku Patajoki, Ferm Foods Oy
15.05–15.30 Glucobalans – uudenlainen ravintolisä verensokerin tasapainottamiseen ja aineenvaihdunnalle Nutrition & Brand Manager Maria Sonck, Vitabalans Oy
15.30–15.55 Miten ksylitoli vaikuttaa suusta suolistoon – ja mitä tämä tarkoittaa kylläisyydelle ja verensokerille Senior Scientist I, R&D Functional Discovery, PhD Krista Salli, IFF / Danisco Sweeteners
15.55–16.00 Webinaarin päätössanat puheenjohtaja Sanna Uusitalo, Elintarviketieteiden Seuran elintarvikealan talous- ja markkinajaosto (ETMJ)
Webinaarissa on varattu aikaa kysymyksille. Webinaarista tulee tallenne, joka on katsottavissa kahden viikon ajan webinaarin jälkeen.
Webinaarin hinnat:
ETS:n jäsen (työelämässä) 19 €
ETS:n jäsen (työtön, eläkkeellä, perhevapaalla) 10 €
ETS:n jäsen (opiskelija) ilmainen
ETS:n kannattajajäsenen edustaja 28 €
Ei-jäsenet 38 €
Otathan huomioon, että webinaarimaksu on henkilökohtainen. Mikäli olet kiinnostunut ryhmälipusta oppilaitoksille tai yrityksille, pyydä tarjous viivi.wanhalinna@ets.fi.
Etkö ole vielä jäsen? Liity henkilöjäseneksi nyt ja hyödynnä edut!
Elintarviketieteiden Seuran henkilöjäsenyyteen sisältyy:
- Kehittyvä Elintarvike -lehden vuosikerran
- Pääsyn ilmaisiin jäsentapahtumiin, esimerkiksi yritysvierailuille
- Alennuksen maksullisiin tapahtumiin
- Jaostojen jäsenyyden ja mahdollisuuden osallistua jaostojen toimintaan
- Kattavan verkostoitumismahdollisuuden
Lue lisää jäsenyydestä täältä.