Yhteistyötä tuottajan parhaaksi

Laatu-, ympäristö- ja tuotekehityspäällikkö Anne Isokangas tekee työtä Hämeenlinnan Osuusmeijerissä, jotta asiakkaat saisivat laadukkaita tuotteita.

Mitä kaikkea työhösi kuuluu?

Toimenkuvani on todella laaja – minulle kuuluvat meijerin laatu-, ympäristö- ja tuotekehitysasiat. Kahta samanlaista päivää ei ole eikä ole helppo kuvailla lyhyesti, millaista työni on. Kun lapseni kysyy, mitä teen töissä, kerron, että teen tietokoneella työtä ja käyn kokouksissa. Työni on kehittämistä, ongelmanratkaisua ja reagointia erilaisiin asioihin.

Ajan tasalla on pysyttävä koko ajan, koska sekä lainsäädäntö että standardien vaatimukset muuttuvat nopeasti. Tehtäväni on huolehtia siitä, että meijerin toiminnot vastaavat niitä. Kuulun Elintarviketeollisuusliiton lainsäädäntötoimikuntaan, ympäristötoimikuntaan ja hygieniaryhmään, ja näistä ryhmistä saan tietoa muun muassa lainsäädäntöön tulevista muutoksia. Olen mukana erilaisissa sähköpostilistoissa, joista myös saan uutta tietoa. Seuraan alan koulutustarjontaa ja osallistun soveltuviin koulutuksiin.

Miten ympäristöasiat näkyvät työssäsi?

Meillä on sertifioitu ympäristöjärjestelmä, jonka kautta pienennämme ympäristökuormaa. Olemme vähentäneet veden ja energian kulutusta ja käytämme päästötöntä sähköä. Minun vastuualueeseeni kuuluu esimerkiksi meijerin jätehuolto. Voin vaikuttaa lajiteltaviin jakeisiin ja jäteastioiden tyhjennysrytmeihin.

Teemme paljon yhteistyötä eri tahojen kanssa. Tällä hetkellä laadin vuoden 2022 raportteja esimerkiksi hyödykkeiden käytöstä. Kun ne on saatu nippuun, kartoitamme muun muassa tämän vuoden ympäristötavoitteita.

Kustannusten nousu koskettaa alaa. Uhkakuvat, kuten energian saatavuus sekä sähkökatkosten mahdollisuudet huolestuttavat. Ilman sähköä meijeri ei voi toimia. Teemme yhteistyötä Arlan kanssa. Meille tulee maitoa koko Suomen alueelta. Se kerätään yhteistyössä Sipoon meijerin kanssa.

Miten päädyit töihin meijeriin?

Olen koulutukseltani elintarvikekemisti ja farmaseutti. Olen tehnyt tuotekehitystyötä ja toiminut laatupäällikkönä erilaisissa tuotantolaitoksissa ja ollut hetken kotona lasten kanssa. Meijerialalla olin töissä jäätelötehtaassa ja sen jälkeen Saarioisilla. Ystävä vinkkasi tästä meijerin työpaikasta. Tämä on kiinnostava ala. Haasteellinen myös, sillä huoli alkutuotannon säilymisestä on kova.

Työssäni parasta on monipuolisuus. Olemme tilallisten omistama osuusmeijeri. Teemme työtä, jotta voisimme maksaa tuottajille mahdollisimman korkeaa hintaa maidosta.

Laatu-, ympäristö- ja tuotekehityspäällikkö ANNE ISOKANGAS

Juotko itse maitoa?

Kyllä! Töissä juon lounaalla ruokajuomana piimää, kotona laktoositonta maitojuomaa.

Minkä sovelluksen avaat aamulla ensimmäisenä?

Arkena en avaa puhelinta kotona. Joskus saatan katsoa säätä.

Miten rentoudut?

Liikunta purkaa stressiä! Olen mukana treeniryhmässä, jossa on sekä sisä- että ulkoliikuntaa useamman kerran viikossa.

Mitä syöt aamupalaksi?

Arkiaamuina syön aina ruisleipää ja sen kanssa kahvia sekä puoli lasillista tuoremehua.